نمونه کارهای طراحی ویلا مدرن یک طبقه ( فلت )  / دفتر معماری مهران علی نژاد

villa 12_Photo - 5 - final - طراحی ویلا فلت

طراحی ویلا فلت

villa 12_Photo - 3 - final - ویلا مدرن یک طبقه

ویلا مدرن یک طبقه

villa 12_Photo - 2 - final - طراحی ویلا مدرن یک طبقه

طراحی ویلا مدرن یک طبقه

villa 11_Photo - 5 - final - طراحی ویلا

طراحی ویلا مدرن یک طبقه

villa 11_Photo - 4 - final - طراحی ویلا

طراحی ویلا مدرن

villa 11_Photo - 2 - final - طراحی ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن فلت

طراحی ویلا مدرن یک طبقه ( توضیح کامل )

سلام به همه عزیزان و دوستان ، توی این مقاله سعی دارم شما رو با موضوع طراحی ویلا مدرن یک طبقه آشنا کنم . ویلاها شامل اقسام مختلفی هستند که به طور کلی از نظر تعداد طبقات ، به یک طبقه و دو طبقه تقسیم میشن . ویلاهای دیگری هم هستند که ممکنه سه طبقه یا حتی بیشتر ساخته بشن ولی تعداد اون‌ها خیلی محدوده و به طور کلی ویلاها یا یک طبقه هستن یا دو طبقه . دفتر معماری مهران علی نژاد انواع تیپ های ویلا رو طراحی می کنه و به بهترین شکل خدمات طراحی ویلا رو ارائه میده .همچنین در زمینه دکوراسیون داخلی ویلا هم میتونین با ما در تماس باشین .

موضوع بحث ما در این مقاله ، ویلای یک طبقه هستش که معمولاً به صورت فلت طراحی و اجرا می‌شه . در مورد کلمه فلت این توضیح رو لازمه اینجا بدم که به معنی صاف ، هموار و یک دست ترجمه میشه و منظور اینه که ویلای ما کاملاً تخت و روی زمین قرار گرفته . توو مقاله ی دیگه ای از سایت ما میتونی به طور کلی راجع به طراحی ویلا هم موارد دیگه ای رو مطالعه کنی .

ویلای مدرن یک طبقه یا ویلا فلت ویژگی‌هایی داره که توی این مقاله به اون می‌پردازیم .

نمونه کار طراحی ویلا - ویلا مدرن فلت یک طبقه - دفتر معماری مهران علی نژاد villa design - iran - متخصص در طراحی ویلا
نمونه کار طراحی ویلا – ویلا مدرن فلت یک طبقه – دفتر معماری مهران علی نژاد villa design – iran – متخصص در طراحی ویلا

ویلای یک طبقه چیست ؟

این نوع ویلاها ، فقط از یک طبقه روی زمین تشکیل شده و ممکنه کاملاً روی زمین یا با فاصله چند پله روی زمین قرار بگیره . البته ممکنه در این نوع ویلا ، از زیرزمین هم استفاده بشه و فضاهایی مثل استخر یا باشگاه بدنسازی ، در زیرزمین قرار بگیره . طراحی محوطه ( لندسکیپ ) در ویلا مدرن یک طبقه بسیار حائز اهمیته ، به طوری که معمولاً در ویلا ‌های یک طبقه ، طراحی محوطه اهمیت دوچندانی پیدا می‌کنه و از مهم ترین موضوعات ، ارتباط محوطه و پروژه با یکدیگر و یکپارچگی و استفاده حداکثری از این فضاست .

چرا ویلای یک طبقه ؟

دلیل این موضوع که بسیاری از افراد ویلای یک طبقه رو برای خودشون انتخاب می‌کنند ، می‌تونه متراژ مورد نیاز ، تعداد افراد استفاده کننده ، هزینه و چیزای دیگه باشه . ویلای یک طبقه هم از نظر طراحی و هم از نظر اجرا ، مدت زمان کمتری رو نیاز داره و به همین دلیل زودتر به نتیجه می‌رسه و کاربران می‌تونن از اون استفاده کنن . از دلایل دیگه ، راحتی استفاده از اونه . برای مثال ، ما در این نوع از ویلا از باکس پله یا دستگاه پله برای رسیدن به طبقه بالا استفاده نمی‌کنیم . همین موضوع باعث راحتی استفاده کنندگان از جمله سالمندان و کودکان از فضا میشه .

خب ! بعد از اینکه فهمیدیم چرا بعضی‌ها به سراغ ویلا مدرن یک طبقه میرن ، ویژگی‌های این نوع از ویلا رو در پاراگراف‌های بعدی خدمتتون عرض می‌کنم .

حتما بخوانید  طراحی ویلا برای چه کسانی مناسب است ؟
طراحی ویلا مدرن یک طبقه
طراحی ویلا مدرن یک طبقه

 متراژ ویلا یک طبقه

در این دست از پروژه‌ها ، متراژ‌های متفاوتی طراحی و اجرا می‌شه . این متراژ می‌تونه از ویلاهای خیلی کوچیک مثل ۵۰ متری تا ویلاهای بزرگ ۲۰۰ تا ۴۰۰ متری طراحی بشه . ویژگی مثبت ویلای یک طبقه ، قرارگیری تمام متراژ در یک سطحه . این موضوع  به طرز فوق العاده ای استفاده از ویلا رو برای کاربران راحت و دلنشین می‌کنه .

متراژ پروژه با توجه به نیاز کارفرما قابل تغییره ، برای مثال کارفرمایی فقط به یک اتاق خواب نیاز داره و پذیرایی کوچیک و آشپزخونه و چنتا فضای دیگه می‌تونه نیاز اون رو رفع کنه و در مقابل کارفرمایی نیازهای بیشتر و گاهاً متفاوتی داره مثل چند اتاق خواب ، باشگاه ، سینمای خانگی و خیلی فضاهای دیگه .

با توجه به نیازها و فضاهایی که کارفرما به طراح اعلام می‌کنه ، متراژ پروژه مشخص میشه . برای مثال ، کارفرمایی با یک زمین ۱۰۰۰ متری و زیربنای ۳۰۰ متری به ما به عنوان طراح مراجعه می‌کنه و فضاهایی رو نام می‌بره تا در پروژه‌شون طراحی بشه .

این فضاها ممکنه شامل چند اتاق خواب ، پذیرایی کوچک یا بزرگ ، آشپزخانه تمیز و کثیف ، نشیمن ، کتابخونه و فضاهای تفریحی مختلفی باشه . پس متراژ پروژه ویلا مدرن یک طبقه ، کاملاً به نیازهای کارفرما و احتیاجات ایشون گره خورده و این موضوع کاملاً متغیره . طراح معمار هم پیشنهاداتی رو ارائه میده تا  طراحی پروژه در بهترین سطح کیفی انجام بشه .

سبک طراحی ویلا یک طبقه 

سبک طراحی ویلای یک طبقه به طور کلی به دو سبک مدرن و کلاسیک تقسیم میشه .

هرکدوم از این سبک‌ها ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که به طور اجمالی توی این مقاله راجع بهشون صحبت می‌کنیم . در مقاله‌های جداگانه ای ، راجع به سبک مدرن در طراحی ویلا و سبک کلاسیک در طراحی ویلا ، به طور مفصل صحبت خواهیم کرد .

طراحی ویلا یک طبقه به سبک مدرن

مهم ترین ویژگی سبک مدرن ، ساده گرایی همراه با کیفیت بالای فضایی ست . در واقع توی این سبک ، از تزئینات داخلی و خارجی کم می‌کنیم و بیشتر به محتوای پروژه می‌پردازیم . منظور از محتوا ، فضاهای قابل طراحی پروژه هستند . به یه بیان دیگه ، در واقع توی سبک مدرن ، مهم‌ترین چیز طراحی فضاست .

این موضوع می‌تونه به طراحی فضاهای بسته ، باز و نیمه باز مربوط بشه . برای مثال فضاهایی مثل پذیرایی ، آشپزخونه و نشیمن ، فضاهای بسته ی پروژه هستند . فضاهای تراس و ایوان ، فضاهای نیمه باز و محوطه و روف گاردن از جمله فضاهای باز پروژه تعریف میشن .

یه نکته دیگه اینه که ، سبک مدرن پتانسیل لازم برای بالاترین کیفیت طراحی رو فراهم می‌کنه ولی در مقابل ، در سبک کلاسیک ، ممکنه این پتانسیل کم باشه و طراح نتونه تمام خلاقیت و نوآوری خودش رو در طراحی پروژه به کار بگیره .

طراحی ویلا مدرن یک طبقه
طراحی ویلا مدرن یک طبقه

طراحی ویلا یک طبقه به سبک کلاسیک

مهم ترین ویژگی سبک کلاسیک ، به طراحی نما و طراحی داخلی پروژه برمی‌گرده .  به عنوان مثال ، تقارن در طراحی نمای کلاسیک ، از مهم‌ترین عوامله و حتماً باید در نظر گرفته بشه . نمای کلاسیک ویژگی های خاص خودش رو داره که در مقاله دیگه ای به طور مفصل به اون می پردازیم .

حتما بخوانید  طراحی ویلا برای چه کسانی مناسب است ؟

ممکنه توی ویلای یک طبقه به دلیل ارتفاع کم پروژه ، المان‌های نمای کلاسیک تا جان پناه بام ادامه پیدا کنه تا اون ابهت و بزرگی پروژه کلاسیک رو به رخ بکشه . ستون های متقارن برای تعریف ورودی در نما از تکنیک های طراحی نمای کلاسیکه .

به صورت کلی ، انتخاب سبک بر عهده سفارش دهنده هستش و مربوط به سلیقه و نوع نگرش سفارش دهنده می باشد .

فرم ویلا مدرن یک طبقه

در طراحی ویلا به طور کلی ، انواع مختلفی از فرم‌ها وجود داره تا طراح به کمک اون‌ها پروژه رو به بهترین شکل طراحی کنه . برای مثال ، فرم مکعب مستطیل ، مکعب مربع ،  استوانه ، فرم‌های منحنی ، فرم‌های شکسته ، فرم‌های پلکانی و غیره .

در طراحی فرم ویلا مدرن یک طبقه ، نکته حائز اهمیت زیبایی و به تعادل رسوندن مقیاس پروژه هستش . باید دید چطور می‌توان فرم پروژه رو از نظر مقیاس ، بزرگتر و چشمگیرتر طراحی کرد .

در واقع ، منظور من از این جمله اینه که پروژه یک طبقه ، حقیر و کوچک به چشم نیاد و چیزی فراتر از مقیاس خودش به نظر برسه . توانایی انجام این نوع طراحی ، به شدت رضایت کارفرما رو به دنبال داره و کارفرما ، قطعاً به طور شگفت‌انگیزی از طراحی پروژه‌اش رضایت پیدا می‌کنه . این تکنیک کاملاً به توانایی و هنر طراح بستگی داره .

فضاهای ویلا  فلت

فضاهای ویلای فلت میتونه شامل پذیرایی ، فضای نشیمن ، تی وی روم ، آشپزخانه ، اتاق خواب ، کتابخانه ، سرویس بهداشتی و فضاهای لازم و کاربردی دیگه‌ای باشه . فضاهای تفریحی مثل اتاق بیلیارد ، اتاق گیم ، استخر ، جکوزی و سونا ، آلاچیق ، باربیکیو و موارد دیگه با انتخاب و گفتمان با کارفرما به پروژه اضافه می‌شه .

از جمله مزیت های طراحی ویلا ، انتخاب این گونه از فضاهاست . به طوری که کارفرما می‌تونه انتخاب کنه برای مثال ، فضای استخر داخل پروژه باشه یا در محوطه . وقتی شما یک ویلای آماده خریداری کنین ، از این امکان که فضاها چه ویژگی‌هایی داشته باشن ، نمی‌تونین بهره مند شین .

در مقاله “طراحی ویلا برای چه کسانی مناسب است ؟ “ راجع به این موضوع توضیح مفصلی دادم و پیشنهاد می‌کنم که اون مقاله رو هم مطالعه کنید .

نور و چشم انداز در طراحی ویلا مدرن یک طبقه

از نکات مهمی که در طراحی ویلا مدرن یک طبقه در نظر گرفته می‌شه ، چگونگی ارتباط پروژه با محوطه هستش . وجود شیشه‌های قدی در نما ، می‌تونه این ارتباط رو قوی‌تر کنه . به طوری که شما دائماً چشم انداز محوطه ویلاتون رو می‌بینین و نهایت لذت رو از این منظره می‌برید .

همچنین شیشه‌های قدی باعث میشه تا نورگیری و آفتاب‌گیری ویلا به حداکثر برسه . در طراحی ویلا مدرن یک طبقه ، از مهم‌ترین موضوعات چگونگی قرارگیری لکه ساختمان توی سایت هستش ، به طوری که می بایست تمامی فضاها ، از نور طبیعی برخوردار بشن . نورگیری مناسب باعث دلبازی فضا ، حس بهتر و سلامت بیشتر استفاده کنندگان میشه .

حتما بخوانید  طراحی ویلا برای چه کسانی مناسب است ؟

فضای دبل هایت در ویلا یک طبقه ! !

آیا میشه توی ویلا یک طبقه فضای دبل هایت طراحی کرد ؟ فضای دبل هایت به فضایی با ارتفاع دو برابر گفته می‌شه . معمولا توی ویلا مدرن یک طبقه ارتفاع به اندازه استاندارد و حدود ۳ تا ۴ متره . ممکنه ما به عنوان طراح پیشنهاد بدیم تا برای مثال فضای پذیرایی ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه فضاها داشته باشه و این قطعاً زیبایی و دلبازی پروژه رو دوچندان می‌کنه .

من به عنوان طراح معمار که نویسنده این مقاله هستم ، قطعاً همچین پیشنهادی رو به کارفرماهایی که ویلا مدرن یک طبقه سفارش میدن ، اعلام می‌کنم . حال چطور این فضای دبل هایت با بقیه فضاهای پروژه ارتباط برقرار کنه و در فرم پروژه درست قرار بگیره ، به عهده تیم معمار هست .

فضای دبل‌هایت ، قطعاً از بهترین فضاهایی ست که توی ویلا تعریف میشه و باعث میشه از اون فضای آپارتمانی شهری فاصله بگیریم و یه فضای جدیدی رو تجربه کنیم . توو مقاله دیگه ای به صورت کامل راجع به فضای دبل هایت در ویلا صحبت میکنم .

طراحی پلان ویلا مدرن یک طبقه

مهم ترین موضوع در طراحی پلان ویلا مدرن یک طبقه ، چگونگی تعریف فضاهای خصوصی و عمومی است . این فضاها باید شخصیت خودشون رو حفظ کنن و به بهترین حالت تفکیک شده باشن . در لکه گذاری ویلا ، این موضوع مورد اهمیت قرار می‌گیره که چطور این فضاها از هم تفکیک بشن تا نهایت کارایی رو داشته باشن .

طراح از خطوط اول طراحی ، باید این موضوع رو در نظر بگیره . در طراحی پلان ویلا مدرن یک طبقه ، ممکنه فضاهای عمومی در قسمت جلو و فضاهای خصوصی در قسمت عقب پروژه طراحی بشن . این تقسیم بندی ممکنه به صورت شرقی غربی هم اتفاق بیفته . در بسیاری از پلان‌ها هم ، این موضوع به صورت پلان ال طراحی شده که یک بال فضاهای خصوصی و یک بال فضاهای عمومی در نظر گرفته می شوند .

طراحی ویلا مدرن یک طبقه
طراحی ویلا مدرن یک طبقه

سخن پایانی

ما به عنوان طراح در دفتر معماری مهران علی‌نژاد ، لکه گذاری و طراحی پلان رو به بهترین شکل مطابق با خواست و سلیقه کارفرما انجام می‌دیم . طراحی پلان از مهم‌ترین و ویژه‌ترین موضوعات طراحی ویلا مدرن یک طبقه س . ابعاد و اندازه فضاها ، نحوه ارتباط فضاها با یکدیگر ، نورگیری فضاها و خیلی موارد دیگه ، همگی در طراحی پلان باید مورد توجه قرار بگیرن .

خب ! توی این مقاله ما موضوع طراحی ویلا مدرن یک طبقه رو به طور مفصل و جامع بررسی کردیم . ممنون از اینکه این مقاله رو تا انتها مطالعه کردین و همراه ما بودین . ما بهترین‌ها رو برای شما آرزو می‌کنیم و همیشه آرزوی شادابی و سلامتی برای  شما داریم . امیدواریم اگر به طراحی و ساخت یک ویلای یک طبقه فکر می‌کنید ، زودتر به این مهم دست پیدا کنید . ما همواره مشتاق طراحی یه ویلای جدید هستیم !

villa design / exterior design

طراحی داخلی طلا فروشی / ساخت ماکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

Call Now Button